AUR, pe primul loc în intenția de vot la parlamentare. Ce schimbare apare pe a doua poziție și ce procente au PSD, PNL și USR (sondaj)

AUR se află în fruntea preferințelor electoratului pentru alegerile parlamentare, cu 39,7%, în timp ce PSD și PNL se dispută din nou locurile imediat următoare....

AUR se află în fruntea preferințelor electoratului pentru alegerile parlamentare, cu 39,7%, în timp ce PSD și PNL se dispută din nou locurile imediat următoare. În comparație cu un alt sondaj realizat în mai, în care PNL a intrat pentru prima dată în ultimii șase ani înainte de PSD și a ocupat locul doi, ordinea s-a inversat: social-democrații au revenit pe poziția secundă, potrivit ultimei ediții a Barometrului INSCOP Research.

Barometrul INSCOP Research, ediția a XIV-a, efectuat între 1 și 7 septembrie 2026, indică faptul că AUR se află în fruntea preferințelor alegătorilor.

Evaluarea participării la votul pentru alegerile parlamentare

Citește șiLuca Niculescu ia în calcul un „guvern hibrid”. „Să existe un acord între partide că nu se lansează în excese în Parlament”

Mai mult de 56% printre respondenții au declarat că se vor prezenta cu sigur la urne, acordând o notă de 10 pe o scală de la 1 la 10, în cazul în care duminica viitoare se desfășoară alegeri parlamentare.

Pe o scară de la 1 la 10, în care 1 înseamnă că „sigur nu” vor merge la vot şi 10 „sigur da” vor merge la vot, 17.8% dintre români au ales 1, 1.3% au ales 2, 0.7% au ales 3, 0.6% au ales 4, 7.8% au ales 5, 2.5% au ales 6, 3.7% au ales 7. 3.5% indică 8, 3.5% 9 şi 56.7% indică 10. 1.8% nu ştiu sau nu răspund la această întrebare.

Vot la alegeri parlamentare: intenție

Printre respondenții care au indicat o alegere pentru un partid din lista de vot, indiferent dacă afirmă că se vor prezenta sau nu la vot (70.6% din total eşantion):

  •  AUR: 39.7% dintre alegători ar vota cu AUR (faţă de 38.2% în mai 2026, 37% în aprilie, 38% în martie, 40.9% în ianuarie, 38% în noiembrie 2025, 40% în octombrie, 40.8% în septembrie, 40.5% în iunie, 38.1% în mai).
  • PSD: 18.7% cu PSD (faţă de 17.5% în mai 2026, 20.1% în aprilie, 19.2% în martie, 18.2% în ianuarie, 19.5% în noiembrie 2025, 17.6% în octombrie, 17.9% în septembrie, 13.7% în iunie, 17.4% în mai).
  • PNL: 16.3% cu PNL (faţă de 20.3% în mai 2026, 15.5% în aprilie, 14.5% în martie, 13.5% în ianuarie, 14.6% în noiembrie 2025, 14.8% în octombrie, 15.2% în septembrie, 17.3% în iunie, 16% în mai).
  • USR: 9% cu USR (faţă de 10% în mai 2026, 12.7% în aprilie, 11.4% în martie, 11.7% în ianuarie, 12.3% în noiembrie 2025, 11.5% în octombrie, 12.8% în septembrie, 13.1% în iunie, 12.2% în mai).
  • UDMR: pentru UDMR ar vota 5.5% din alegători (faţă de 5% în mai 2026, 4.3% în aprilie, 4% în martie, 4.9% în ianuarie, 4.8% în noiembrie 2025, 5.2% în octombrie, 4% în septembrie, 5.2% în iunie, 4.5% în mai 2025).
  • SENS: pentru SENS – 4.1% (faţă de 2.5% în mai 2026, 2.4% în aprilie, 3.6% în martie, 4% în ianuarie, 3.2% în noiembrie 2025, 3.4% în octombrie, 2.1% în septembrie, 2.4% în iunie).
  • SOS România: pentru SOS Romania – 2.7% (faţă de 2.9% în mai 2026, 2.8% în aprilie, 3.3% în martie, 2.8% în ianuarie, 1.7% în noiembrie 2025, 2% în octombrie, 2.8% în septembrie, 1.9% în iunie).
  • POT: pentru POT ar vota 2.7% dintre alegători (faţă de 1.9% în mai 2026, 3.6% în aprilie, 3% în martie 2026, 5% în ianuarie, 3.1% în noiembrie 2025, 2.6% în octombrie, 3.3% în septembrie, 4.2% în iunie).
  • Independent: 1% îşi exprimă preferinţa pentru un candidat independent (faţă de 0.9% în mai 2026, 1% în aprilie, 1.4% în martie, 2% în ianuarie, 1% în noiembrie 2025, 1.3% în octombrie, 0.6% în septembrie, 1.4% în iunie).
  • Alt partid: 0.3% dintre votanţi ar da votul unui alt partid (faţă de 0.9% în mai 2026, 0.7% în aprilie, 1.6% în martie, 1.1% în ianuarie, 1.8% în noiembrie 2025, 1.6% în octombrie, 0.6% în septembrie, 0.5% în iunie).

Raportat la cei care au exprimat preferinţa pentru un partid din listă şi au declarat că ar merge sigur la vot (45% din total eşantion), 40.2% ar vota cu AUR (41,4% în mai 2026), 17.2% cu PNL (21,9% în mai 2026), 16.4% cu PSD (13,3% în mai 2026), şi 11.4% cu USR (10,8% în mai 2026). Pentru UDMR ar opta 4.8% dintre alegători (3,4% în mai 2026), pentru SENS – 4.8% (2,3% în mai 2026), pentru POT – 2.2% (1,7% în mai 202

COMENTARII / 0